پاپ اسمیر

هر آنچه باید در رابطه با تست پاپ اسمیر بدانید:

پاپ اسمیر تستی است که به منظور بررسی سلامت دستگاه تناسلی خانم ها انجام شده و با انجام این روش می توان از وضعیت سلامت دهانه رحم اطمینان حاصل کرد.

امروزه از تست پاپ اسمیر بیشتر برای شناسایی سلول های پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم بهره گرفته شده و به دلیل ساده و ارزان بودن، سالیانه افراد بسیار زیادی برای غربالگری سرطان دهانه رحم از این روش استفاده می نمایند.

در آزمایش اسمیر نمونه های سلولی از دستگاه تولید مثل خانم ها یعنی رحم برداشته شده و مورد بررسی قرار می گیرند. کشف عارضه یا سرطان هایی که منجر به سرطان فرد می شوند هدف اصلی از انجام این روش است.

این آزمایش در خانم های بالای 21 سال یا  خانم هایی که 3 سال از اولین نزدیکی آن ها می گذرد انجام شده و بیشتر به افرادی توصیه می شود که در معرض خطر سرطان دهانه رحم قرار دارند. باید گفت که این سرطان در خانم های بین 35 تا 45 سال بیشتر دیده می شود.

 

پاپ اسمیر

 

چه کسانی بیشتر در معرض سرطان دهانه رحم هستند؟

اشخاصی که سابقه ابتلا به این سرطان در خانواده آن ها وجود دارد.

افرادی که در سنین پایین اقدام به ازدواج کرده اند.

  • اشخاصی که معتاد بوده و دخانیات مصرف می نمایند.
  • خانم هایی که زایمان نداشته یا نازا هستند.
  • بانوانی  که همسر آن ها چند شریک جنسی دارد.
  • افرادی که همسر آن ها ختنه نشده است.
  • خانم هایی که خود دارای چند شریک جنسی هستند.
  • افرادی که به عفونت و زگیل های تناسلی دچار هستند.
  • اشخاصی که به ایدز مبتلا می باشند.

توصیه دکتر کاملیا بیرانوند حیدری ، متخصص زنان در خرم آباد به افراد عادی این است که به صورت سالیانه به مدت 3 سال تست پاپ اسمير را انجام داده و در صورت 3 تست منفی و عدم وجود مورد خاص، هر 2 تا 3 سال یکبار نسبت به انجام این تست اقدام نمایند.

خانم های باردار تنها در 3 ماه ابتدایی بارداری مجاز به انجام آزمایش پاپ اسمیر بوده و به مدت 8 هفته بعد از زایمان نباید این تست را انجام دهند.

همچنین خانم های بالای 65 سال تنها در صورتی مجاز به قطع این آزمایش خواهند بود که طی 10 سال اخیر به طور منظم تست پاپ اسمير را انجام داده و 6 نمونه دارای نتایج نرمال بوده باشد.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

نتیجه این آزمایش به طور معمول پس از حدود 3 هفته مشخص شده و به صورت زیر خواهد بود:

  1. پاپ اسمير طبیعی: به این معنی است که دهانه رحم طبیعی بوده و مشکلی در آن وجود ندارد.
  2. پاپ اسمیر غیرطبیعی: به معنی این است که سلول های آزمایش شده دارای ظاهر طبیعی نبوده و ممکن است نیاز به تکرار آزمایش باشد.
  3. پاپ اسمیر مثبت: در چنین حالتی فرد بیمار بوده و می بایست نسبت به درمان اقدام نماید.

 

پاپ اسمیر

 

اهمیت بهداشتی تست پاپ اسمیر چیست؟

سرطان گردن رحم نوعی بیماری خطرناک مختص خانم ها می باشد که بسیار کند پیشرفت کرده و اگر در فردی بروز نماید هیچ نشانه مخصوصی ندارد مگر در شرایطی که پیشرفت کرده و به حالت تهاجمی در آمده باشد.

جزئی ترین تغییرات سلولی با استفاده از تست پاپ اسمیر قابل مشاهده است، از همین رو با استفاده از این روش می توان به شناسایی و درمان بیماری گفته شده در مرحله ای که قابل درمان است پرداخت.

بنابراین به طور کلی می توان گفت که تست پاپ اسمیر به منظور تشخیص به موقع و زودرس بدخیمی سرویکس یا گردن رحم انجام می شود.

بهترین روش به منظور کاهش مرگ و میر ناشی از این روش، پاپ اسمیر می باشد.

تست پاپ اسمیر از چه سنی توصیه می شود؟

از هر سنی که اقدام به برقراری ارتباط جنسی شود. در هر صورت توصیه می شود که فرد حداکثر در 21 سالگی اقدام به انجام این تست کرده و پس از آن به طور سالانه از جهت بررسی بیماری های بدخیم تست پاپ اسمیر را انجام دهد.

تست پاپ اسمیر باید با چه فاصله زمانی انجام شود؟

این مورد به موارد بسیاری از جمله رفتارهای پرخطر، ابتلا به بیماری های زمینه ای، تعداد زایمان ها، وضعیت سیستم ایمنی بدن، آلودگی به ویروس اچ پی وی، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و غیره بستگی دارد

در صورتی که فرد سوابق نرمال داشته و هیچ یک از موارد ذکر شده را نداشته باشد می شود تا هر 3 سال یکبار اقدام به انجام این تست کند.

انجام تست پاپ اسمیر از چه سنی لازم نخواهد بود؟

بعد از سن 65 تا 70 سالگی، چنانچه حداقل طی 10 سال گذشته نتایج تست پاپ اسمیر نرمال باشد، بیمار در معرض خطر قرار نداشته باشد و در صورت صلاحدید پزشک نیاز به انجام تست نخواهد داشت.

پاسخ

دوازده + سیزده =

Call Now Button